Strona: Znaczenie Wydziału dla rozwoju społeczno-gospodarczego regionu / Wydział Budowy Maszyn i Lotnictwa

Znaczenie Wydziału dla rozwoju społeczno-gospodarczego regionu

2020-12-08
, red. Andrzej Burghardt

Wydział Budowy Maszyn i Lotnictwa jest najstarszym i największym wydziałem Politechniki Rzeszowskiej. Jego powstanie było związane z zapotrzebowaniem przemysłu regionu na kadrę inżynieryjną oraz badania naukowe. W ciągu ponad 60 lat istnienia została nawiązana szeroka i wielopłaszczyznowa współpraca z otoczeniem przemysłowym i społeczno-gospodarczym. Współpraca ta uzyskała dodatkowe impulsy rozwojowe po przekształceniach własnościowych w przedsiębiorstwach regionu i utworzeniu Stowarzyszenia „Dolina Lotnicza”. Lotnictwo stało się inteligentną specjalizacją regionu podkarpackiego. Wydział jest najważniejszą  jednostką w regionie która kształci kadrę inżynierską i  prowadzi szerokie badania powiązanie z potrzebami przemysłu lotniczego. Posiadane uprawnienia, wyposażenie i liczba prowadzonych projektów we współpracy z przemysłem czynią z wydziału najmocniejszą pod tym względem jednostkę w regionie Wynika z tego jego bardzo istotne  znaczenie dla rozwoju społeczno-gospodarczego regionu. Przejawia się ono we wspieraniu przedsiębiorstw regionu, głównie, ale nie wyłącznie branży lotniczej, w zakresie właściwym dla uczelni wyższej.

Najistotniejsze przejawy współpracy to:

• kształcenie i szkolenia skorelowane z potrzebami otoczenia społeczno-gospodarczego,
  • realizacja  prac badawczych i rozwojowych skorelowanych z potrzebami podmiotów otoczenia społeczno-gospodarczego,
  • podejmowanie wspólnych inicjatyw o charakterze edukacyjno-społecznym,
  • wspieranie podmiotów otoczenia społeczno-gospodarczego w rozwiązywaniu bieżących problemów techniczno-organizacyjnych.

Dowodami prowadzonej współpracy są liczne spotkania z przedstawicielami szeroko rozumianego otoczenia uczelni i wspólnie realizowane przedsięwzięcia.