Strona: 60 lat Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa / Wydział Budowy Maszyn i Lotnictwa

60 lat Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa

W tym roku Wydział Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej obchodzi jubileusz 60-lecia. Jest to okazja do spojrzenia w przeszłość, dokonania pewnych podsumowań ale też zastanowienia się nad przyszłością. Niniejsza strona www ma stanowić źródło informacji o planowanych wydarzeniach związanych z obchodami jubileuszu ale także dokumentować ich przebieg.

Wydział, który do 1988 roku nosił nazwę Wydziału Mechanicznego przez pierwsze 11 lat funkcjonował w strukturze Wyższej Szkoły Inżynierskiej w Rzeszowie, która w 1974 roku została przekształcona w Politechnikę Rzeszowską im. Ignacego Łukasiewicza.

Wysiłek i zaangażowanie nas wszystkich spowodowały, że dzisiaj Wydział może pochwalić się rozwojem w zakresie infrastruktury, zaplecza laboratoryjnego, badań naukowych, współpracy z przemysłem ale przede wszystkim kadry. Znakomita większość pracowników badawczo-dydaktycznych i badawczych reprezentuje jedną z dwóch dyscyplin dziedziny nauki inżynieryjno-techniczne: inżynierie mechaniczną (kategoria B+) oraz inżynierie materiałową (kategoria A). Ich aktywność i dorobek naukowy sprawiają, że Wydział jest liczącym się ośrodkiem na naukowej mapie Polski.

Pragniemy zaprezentować naszych pracowników, studentów oraz historię Wydziału, wspomnieć o naszych osiągnięciach i pomysłach na przyszłość, mając nadzieję na kolejne jeszcze bardziej okazałe jubileusze. Patrząc w przyszłość budujemy jednostkę dynamiczną, rozwijającą się w sposób zrównoważony oraz szanującą potrzeby i perspektywy wszystkich środowisk Wspólnoty Akademickiej, a także otoczenia społeczno-gospodarczego. Dążymy do zwiększania potencjału i wzmocnienia pozycji Wydziału na forum lokalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym.

W naszych murach rzetelnie przekazujemy wiedzę studentom, mając świadomość, że jest to niezbędne narzędzie pracy inżyniera. Jednym z głównych osiągnięć naszego wydziału jest wykształcenie do dnia dzisiejszego 19 805 absolwentów. Od początku istnienia, czyli od 1963 roku, Wydział prowadził studia na kierunku mechanika i budowa maszyn w różnych specjalnościach m.in. technologia budowy maszyn oraz lotnictwo. W roku 2005 specjalność lotnictwo przekształcono w kierunek lotnictwo i kosmonautyka. W roku 1976 w ramach specjalności Lotnictwo rozpoczęto kształcenie na specjalizacji Pilotaż, która była wówczas unikalną w skali kraju, ukierunkowaną na kształcenie pilotów lotnictwa cywilnego. Utworzono także kolejne kierunki: zarządzanie i inżynieria produkcji (2001), Inżynieria środków transportu (2007; do 2020 pod nazwą Transport), mechatronika (2009) inżynieria materiałowa (2010), inżynieria mechaniczne (2023) oraz inżynieria wzornictwa przemysłowego (2023).

Jubileusz 60-lecia to dla nas bardzo ważne wydarzenie, które chcielibyśmy uczcić wraz ze społecznością akademicką, absolwentami oraz przedstawicielami otoczenia gospodarczego.

Zapraszamy do wzięcia udziału:

rzeszow2023_datownik_2.jpg

prz_60_lat_bmil_baner_wersja_1.png