Zarządzanie i Inżynieria Produkcji

Kierunek Zarządzanie i Inżynieria Produkcji – studia stacjonarne I stopnia

pozostałe kierunki i specjalności >>

specjalność -  Informatyka w Zarządzaniu Przedsiębiorstwem

Absolwenci tej specjalności otrzymują wiedzę z zakresu problematyki analizy, projektowania i implementacji systemów informatycznych wspomagających zarządzanie współczesnym przedsiębiorstwem, nabywają umiejętności z podstaw inżynierii oprogramowania (poznają istniejące metody strukturalne i obiektowe projektowania systemów, CASE narzędzia – komputerowo wspomaganej inżynierii oprogramowania oraz tworzenia baz danych w MS Access i Oracle, mySQL). W trakcie studiów studenci zdobywają niezbędną wiedzę teoretyczną i praktyczną z zakresu budowy i obsługi sieci komputerowych, administrowania serwerami sieciowymi oraz zastosowań nowoczesnych technologii internetowych do tworzenia aplikacji w sieci WEB (w tym tworzenie portali internetowych z zastosowaniem języków PHP, Java), jak również poznają podstawy budowy i umiejętności obsługi i wdrażania zintegrowanych systemów zarządzania klasy MRP II i ERP. Specjaliści z zakresu informatyki stosowanej, inżynierii oprogramowania systemów informacyjnych i metod integracji z Internetem są obecnie bardzo poszukiwani na rynku pracy zarówno w kraju jak i za granicą.

specjalność -  Logistyka Produkcji

Absolwent specjalności logistyka produkcji nabywa wiedzę dotyczącą funkcjonowania nowoczesnych systemów logistycznych, a w szczególności zdobywa umiejętności w zakresie zarządzania logistycznego w przedsiębiorstwach produkcyjnych. Potrafi zaplanować działalność w zakresie logistyki na każdym szczeblu łańcucha dostaw, procesów wytwórczych i odbioru, od zaopatrzenia w surowce i materiały, przez realizację procesu produkcyjnego, aż po dystrybucję do ostatecznego odbiorcy. Poznaje i potrafi wykorzystać narzędzia informatyczne stosowane w systemach logistycznych w przedsiębiorstwach (SAP ERP, Qguar, Preactor).

Absolwenci logistyki są poszukiwani w przedsiębiorstwach produkcyjnych i handlowych, firmach spedycyjnych, transportowych, doradczych oraz placówkach administracyjnych. Jednym słowem wszędzie tam, gdzie zarządza się przepływem towarów.

Inne korzyści:

• wizyty studyjne w firmach produkcyjnych – fabryka DELL – Łódź,
  • możliwość odbycia staży przemysłowych w zakresie systemu SAP ERP (BORGWARNER, MTU Aero Engines),
  • możliwość uczestniczenia w międzynarodowych zawodach zarządzania łańcuchem dostaw – The FreshConnection,
  • Koło Naukowe – Nowoczesne Systemy Komputerowe w Inżynierii Produkcji,
  • Partnerstwo w międzynarodowym programie SAP University Alliance.

specjalność - Systemy Zapewnienia Jakości Produkcji

Specjalność Systemy Zapewnienia Jakości Produkcji to w dzisiejszej rzeczywistości bardzo wartościowa specjalność. Absolwenci tej specjalności, uzyskują wiedzę z zakresu współczesnego zarządzania przedsiębiorstwami, a w tym systemowego zarządzania jakością (ISO 9001, ISO/TS 16949, ISO 13845 itp.), środowiskiem (CP, ISO 14001, EMAS, itp) i bhp (PN-N-18001, OHSAS, ISO 45001, ISO 27001, ISO 22000 itp.).
Przedmioty prowadzone na tej specjalności zapoznają studentów z kluczowymi dla rozwoju konkurencyjności przedsiębiorstw problemami jak: zarządzanie procesami, zarządzanie jakością, zarządzanie środowiskowe, bhp, minimalizacja szkodliwego oddziaływania na środowisko, recykling, procesami opracowywania nowych technologii, modernizacji istniejących, posługiwanie się różnymi metodami i narzędziami umożliwiającymi doskonalenie procesów, wyrobów, personelu, sposobów zarządzania, a także posługiwania się różnorodnymi systemami informatycznymi wspomagającymi zarządzanie przedsiębiorstwem, produkcją, procesami, technologią, wyrobami itp. Wiedza ta będzie szczególnie przydatna w pracy nad lub w ramach systemami zarządzania jakością, systemu zarządzania środowiskowego, bhp czy zintegrowanych systemów zarządzania organizacjami.
Dodatkowo absolwent tej specjalności zdobędzie umiejętności menadżerskie oraz umiejętności rozwiązywania zagadnień z zakresu inżynierii produkcji, w tym: doboru, szkolenia i zarządzania personelem, zarządzania kosztami, finansami i kapitałem, marketingu, logistyki, technologii i innowacyjności.
Absolwenci są przygotowani głównie do pracy w: małych, średnich ale i dużych przedsiębiorstwach produkcyjnych, jednostkach projektowych i doradczych zajmujących się zagadnieniami inżynierii produkcji, innych jednostkach gospodarczych oraz administracyjnych, w których wymagana jest wiedza techniczna, ekonomiczna i informatyczna oraz umiejętności organizacyjne.
Absolwent studiów pierwszego stopnia (inżynierskich) mogą kontynuować studia drugiego stopnia na przygotowanych w tym celu studiach II-go stopnia, których specjalności uzupełniają, zdobytą na studiach I-go stopnia, wiedzę i umiejętności.

specjalność - Zarządzanie Procesami Produkcyjnymi

Specjalność zarządzanie procesami produkcyjnymi obejmuje trzy bloki programowe: zarządzanie organizacją i procesami, techniczne przygotowanie produkcji, kreowanie i rozwój małych przedsiębiorstw. Studenci tej specjalności zdobywają podstawową wiedzę z zakresu budowy i wytwarzania maszyn, organizacji i zarządzania przedsiębiorstwem oraz informatyki, którą rozszerzają o umiejętności zarządzania procesami konstrukcyjnego, technologicznego i organizacyjnego przygotowania produkcji, modelowania i optymalizacji procesów, a także systemów produkcyjnych oraz zarządzania małymi przedsiębiorstwami.

pozostałe kierunki i specjalności >>