Strona: Katedra Technik Wytwarzania i Automatyzacji / Wydział Budowy Maszyn i Lotnictwa

Katedra Technik Wytwarzania i Automatyzacji

Oferta badawczo-usługowa

2021-01-29
Nazwa aparatury Możliwości badawcze Osoba do kontaktu
Katedra Technik Wytwarzania i Automatyzacji - więcej szczegółów
Współrzędnościowa maszyna pomiarowa Acura II - Zeiss
Przestrzeń pomiarowa 900 x 1400 x 800 mm z niezbędnym wyposażeniem  do pomiaru punktowego i wielopunktowego (skaningu).
Wyposażona w następujące oprogramowanie pomiarowe:
  • pomiar punktowy,
  • pomiar wielopunktowy (skaning),
  • pomiar powierzchni swobodnych (krzywoliniowych),
  • pomiar kół zębatych walcowych prostych, skośnych i stożkowych,
  • pomiar i analiza łopatek.
Mikroskop optyczny 3Dsystem infiniteFocus - Alicona
Metoda optyczna wykorzystująca laser światła białego.
Badanie chropowatości wgnorm dla pomiarów dotykowych ISO 4287, oraz nowej normy dla chropowatości w metodach optycznych ISO 25178, oraz:
  • profilu
  • kształtu
  • analizy jakościowej stanu –powierzchni (erozja, korozja, kształt ziarna)
  • analizy przyczyn uszkodzeń (przełomy)
  • analizy narzędzi obróbczych (zużycie ostrzy, migracja materiału)
  • wiele innych zastosowań - w nauce i przemyśle.
System do pomiaru odchyłek kształtu i położenia MMQ 400
Metoda pomiaru stykowa.
Analiza i pomiar makro i mikro kształtu i położenia.
Umożliwia pomiar odchyłek kształtu i położenia wg DIN/EN/ISO, jak np. okrągłość, prostoliniowość, równoległość itd.
System do pomiaru chropowatości, falistości i topografii powierzchni XR 20
Metoda pomiaru stykowa.
Analiza i pomiar chropowatości powierzchni, falistości oraz struktury geometrycznej powierzchni SGP.
System do pomiaru konturów XC 20
Metoda pomiaru stykowa.
Bardzo szybki i dokładny pomiar konturów i profili z elementu oraz jego analiza wg norm DIN/EN/ISO.
Przenośne ramię pomiarowe
Metoda pomiaru stykowa i laserowa.
Analiza i pomiary geometrii elementu, oraz tworzenie powierzchni swobodnych i krzywych bezpośrednio z     geometrii elementu metodą punktową.
Zastosowanie w badaniach:
  • reverse engineering,
  • zbieranie punktów, krzywych i płaszczyzn,
  • laserowe skanowanie elementów.
Paweł Turek
pturek@prz.edu.pl
(17)865 1371
Laserowy system interferometryczny LSP30
Pozycjonowanie maszyn CNC oraz CMM.
Badania geometrii maszyn.
Błyskawiczne sprawdzanie geoemtrii maszyn.
Pomiary płaskości.
Pomiary równoległości osi.
Pozycjonowanie kątowe.
Pomiary wibracji.
Pomiary prostoliniowości.
Pomiary prostopadłości.
Pomiary dynamiczne z wykorzystaniem. strobu wewnętrznego i zewnętrznego.
Pomiary małych kątów.
(17)865 13 74
Wieloosiowe centrum tokarsko-frezarskie Maszyna służąca do wieloosiowej obróbki kompletnej i wielozadaniowej tokarskiej, frezarskiej i wiertarskiej przedmiotów z 6-stron. Tomasz Rydzak
t.rydzak@prz.edu.pl
(17)865 1131
Wieloosiowe centrum frezarskie CNC ze wspomaganiem technologią ultradźwiękową Maszyna przeznaczona do obróbki 3D powierzchni o dowolnych kształtach, wiercenia otworów, wykonywania gwintów, planowania i szlifowania w materiałach twardych takich jak stale nierdzewne, węgliki spiekane, szkło, porcelana itp
Roman Wdowik
(17)865 13 72
Precyzyjna wycinarka laserowa CNC Maszyna przeznaczona do precyzyjnego i szybkiego wycinania przedmiotów 2D o zakresie przesuwów 200/400/250 mm Jarosław Buk
jbuk@prz.edu.pl
(17)865 1207
Drążarka elektroerozyjna CNC Maszyna służąca do drążenia kształtów w materiałach trudnoobrabialnych posiadająca zakres roboczy X Y Z 400 x 300 x 300
(17)865 13 72
Wycinarka elektroerozyjna CNC Maszyna służąca do wycinania kształtów w materiałach trudnoobrabialnych posiadająca zakres roboczy X Y Z 350 x 250 x 200
(17)865 13 72
Drukarka 3D do prototypowania w technologii FDM Maszyna służąca do prototypowania w technologii FDM Paweł Turek
pturek@prz.edu.pl
(17)865 1371
Precyzyjna szlifierka narzędziowa CNC Uniwersalna szlifierka do narzędzi skrawających o pięciu sterowanych numerycznie osiach do wykonywania i ostrzenia frezów, wierteł, wierteł stopniowych, narzędzi stopniowych, rozwiertaków, gwintowników, narzędzi do obróbki drewna, płytek kształtowych, noży kształtowych lub innych narzędzi kształtowych Marcin Sałata
msalata@prz.edu.pl
(17)865 1411
Wieloosiowe centrum frezarskie do obróbki łopatek
Centrum frezarskie do 5-osiowej ciągłej obróbki powierzchni złożonych występujących w przemyśle lotniczym np. wirników i łopatek wykonanych głównie z materiałów trudnoobrabialnych (stopy niklu, tytanu itp.). Kinematyka obrabiarki zapewnia jednoczesne 5-osiowe frezowanie powierzchni krzywoliniowych w dwóch odmianach: odmiana 1: jednoczesne 5-osiowe frezowanie w układzie obrotowa głowica (oś obrotowa B) - obrotowy stół (oś obrotowa C), odmiana 2: jednoczesne 5-osiowe frezowanie w układzie obrotowa głowica (oś obrotowa B) – obrotowa oś pozioma A (dwie podzielnice NC).
Michał Gdula
gdulam@prz.edu.pl
(17)865 1372
Wieloosiowe centrum frezarskie do obróbki wirników Centrum frezarskie do 5-osiowej ciągłej obróbki powierzchni złożonych i elementów cienkościennych HSC (z dużymi prędkościami skrawania i z dużymi posuwami) występujących w przemyśle lotniczym np. wirników, korpusów, elementów konstrukcji skrzydeł wykonanych głównie ze stopów aluminium. Kinematyka obrabiarki zapewnia jednoczesne 5-osiowe frezowanie powierzchni krzywoliniowych - jednoczesne 5-osiowe frezowanie w układzie stół 18obrotowo-uchylny NC (oś obrotowa A i C).

Karol Żurawski
zurawski@prz.edu.pl
(17)865 1372

Szlifierka CNC do płaszczyzn i profili Szlifierka realizująca cykle szlifowania oscylacyjnego, cykle szlifowania wgłębnego oraz inne specyficzne cykle obróbcze. do ekonomicznej obróbki części, cykl obróbki wielowarstwowej, szlifowanie pełzające (głębokie), szlifowanie po konturze zarówno w osiach X-Y (kierunek wzdłużny) jak i w osiach Z–Y Łukasz Żyłka