Strona: Mechanika i Budowa Maszyn / Wydział Budowy Maszyn i Lotnictwa

Kierunek Mechanika i Budowa Maszyn – studia niestacjonarne I stopnia

pozostałe kierunki i specjalności >>

specjalność - Alternatywne Źródła i Przetwarzanie Energii

Absolwenci specjalności będą przygotowani do wypełniania podstawowych inżynierskich zadań produkcyjnych oraz do formułowania, analizowania i rozwiązywania problemów technicznych w zakresie technologii, konstrukcji i eksploatacji urządzeń w:

• energetyce zawodowej,
  • hutnictwie,
  • gazownictwie,
  • instytucjach związanych z szeroko pojętą ochroną środowiska
  • oraz w odpowiadających im organach administracji terenowej i państwowej.

Absolwenci specjalności będą podejmować pracę w biurach projektowych oraz zakładach pracy zajmujących się instalacjami do przetwarzania i odzyskiwania energii oraz wykorzystywania różnych źródeł energii odnawialnej:

• słonecznej,
  • wiatrowej,
  • geotermalnej,
  • wodnej,
  • biomasy, śmieci i ścieków do produkcji: energii cieplnej, gazu palnego i nawozu.

Ponadto absolwenci będą zaznajomieni z uwarunkowaniami prawnymi, dotyczącymi: wykorzystywania źródeł energii oraz ekologicznych skutków przedsięwzięć.

Na specjalności mogą podjąć naukę również studenci Wydziału Elektrotechniki i Informatyki oraz Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska, po ukończeniu III roku studiów.

Więcej informacji można znaleźć na stronie Zakładu Termodynamiki.

specjalność - Inżynieria Odlewnictwa

specjalność - Inżynieria Spawalnictwa

Absolwent specjalności jest inżynierem mechanikiem znającym zasady projektowania konstrukcji i technologie łączenia elementów maszyn i urządzeń, jak również kontroli ich jakości. Może on znaleźć zatrudnienie w firmach projektujących i wytwarzających konstrukcje spawane. Tematyka wykładów i ćwiczeń laboratoryjnych i projektowych jest dostosowana do bieżących wymagań przemysłu. Prace dyplomowe studentów specjalności Inżynieria Spawalnictwa realizowane są we współpracy z przemysłem, co pozwala na zapoznanie się studenta z problemami produkcyjnymi przedsiębiorstw. Absolwenci specjalności Inżynieria Spawalnictwa są szczególnie poszukiwanymi specjalistami w kraju i zagranicą przez pracodawców przemysłu maszynowego, budowlanego, petrochemicznego, lotniczego i motoryzacyjnego.

specjalność - Komputerowo Wspomagane Wytwarzanie

specjalność - Pojazdy Samochodowe

Studenci tej specjalności kształcą się przez sześć semestrów w zakresie przedmiotów podstawowych i ogólnotechnicznych (wspólnie ze specjalnością Komputerowe wspomaganie procesów technologicznych), a po sem. VIII mają możliwość wyboru kierunku dyplomowania:

• Diagnostyka samochodów,
  • Maszyny robocze samojezdne,
  • Pojazdy samochodowe,
  • Silniki spalinowe.

Studenci tej specjalności otrzymują wszechstronne przygotowanie z zakresu konstrukcji, technologii wytwarzania i eksploatacji pojazdów samochodowych i silników spalinowych. Zasadniczy nacisk jest położony na opanowanie nowoczesnych metod konstrukcyjnych z wykorzystaniem wspomagania komputerowego, poznanie głównych technologii i systemów produkcji zmniejszających straty materiałowe i podwyższających jakość wyrobów oraz zwiększających trwałość i niezawodność pojazdów w procesie eksploatacji. Absolwenci są przygotowani do pracy w produkcji, w zapleczu handlowo-obsługowym przemysłu motoryzacyjnego oraz w instytucjach naukowych i wyższych uczelniach technicznych.

specjalność - Programowanie i Automatyzacja Obróbki

Studenci specjalności nabywają gruntowne umiejętności z zakresu programowania maszyn technologicznych CNC. Absolwenci tej specjalności dzięki dobremu przygotowaniu i znajomości szeregu programów, np. EdgeCAM, Mastercam, Unigraphics i Catia znajdują zatrudnienie w wielu zakładach przemysłowych wykorzystujących maszyny CNC i różnorodne techniki CAD/CAM w wytwarzaniu wyrobów.

link do strony specjalności

pozostałe kierunki i specjalności >>