Strona: Nagroda "Młode Talenty" w dziedzinie "Nauka i Technika" / Wydział Budowy Maszyn i Lotnictwa

Nagroda "Młode Talenty" w dziedzinie "Nauka i Technika"

2008-10-01
Mgr inż. Piotr Grzybowski wygłasza referat podczas V Konferencji Awioniki, 2007

Jak corocznie, kapituła Nagrody Prezydenta Miasta Rzeszowa "MŁODE TALENTY" rozpatrywała kandydatury do tego zaszczytnego wyróżnienia. Miło nam zakomunikować, że w 2008 roku nagrodę tę otrzymał uczestnik studiów doktoranckich na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej, słuchacz I roku, mgr inż. Piotr Grzybowski.

Aktualnie Piotr jest uczestnikiem studiów doktoranckich oraz prowadzi zajęcia dydaktyczne ze studentami kierunku "Lotnictwo i kosmonautyka" w Politechnice Rzeszowskiej. Jest wyróżniającym się i bardzo aktywnym badaczem, już teraz wykazującym rozległą wiedzę oraz duże zamiłowanie do pracy naukowej. Jest angażowany do realizacji badań wykonywanych w Katedrze Awioniki i Sterowania Politechniki Rzeszowskiej. Jest członkiem samorządu doktorantów WBMiL PRz. W wolnym czasie gra na gitarze, uprawia turystykę górską, buduje modele latające.

Mgr inż. Piotr GRZYBOWSKI jest młodym (ur. 1983) utalentowanym i bardzo aktywnym pracownikiem naukowym. Ukończył IV L.O. im. Mikołaja Kopernika (profil matematyczno-fizyczny), jako uczeń brał udział w olimpiadzie matematycznej (2 etap), a następnie podjął studia na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej. Studiował na specjalności LOTNICTWO, kierunek dyplomowania AWIONIKA. Jako wyróżniający się student biegle posługujący się językiem angielskim skierowany został na roczne studia do Uniwersytetu w Covilha (Portugalia) w ramach międzynarodowego programu Socrates-Erasmus. Odbył również dwumiesięczną praktykę w firmie Lufthansa Systems Polska, uzyskując bardzo dobrą opinię pracowników tej instytucji. Jako student angażował się w organizację studenckiego ruchu naukowego, jest współzałożycielem koła naukowego EUROAVIA Rzeszów, współpracującego z międzynarodową organizacją studentów lotnictwa EUROAVIA, zrzeszającą studentów z 17 krajów i 29 miast europejskich, które działa nieprzerwanie od 1959 roku. Piotr Grzybowski reprezentował polskich studentów na międzynarodowych konferencjach EUROAVIA AMEAC w Pizie (2004) i Zagrzebiu (2005), gdzie przedstawił naukową działalność studentów Politechniki Rzeszowskiej, ale również gospodarcze i turystyczne walory Rzeszowa i Podkarpacia. Efektem tych prezentacji było powierzenie studentom rzeszowskiego Koła EUROAVII organizacji kolejnego kongresu organizacji, który odbędzie się latem 2008 r. w Rzeszowie i Bezmiechowej. W 2007 roku obronił magisterską pracę dyplomowej pt. ”Panel sterowania do autopilota dla samolotów lekkich” z wynikiem bardzo dobrym. Wykazał się dużą inwencją i samodzielnością w obszarze projektowania złożonych systemów mikroprocesorowych; opracował projekt, wykonał prototyp oraz przeprowadził cały cykl badań pod kątem możliwości zastosowania panelu w autopilocie przeznaczonym dla samolotu I-23 "Manager". Drugą dziedziną zainteresowań mgr P. Grzybowskiego jest grafika komputerowa i jej aplikacje. Opracował system wizualizacji do urządzenia badawczo treningowego na bazie kabiny samolotu M-15, co stanowi istotny element projektu budowy dydaktycznego symulatora lotu. Wyniki swoich prac prezentował na krajowych i międzynarodowych konferencjach, m.in: V Konferencji Awioniki w Rzeszowie oraz „Aviation Technologies” w Wilnie.