Strona: Zmarł prof. Ryszard Pęcherski / Wydział Budowy Maszyn i Lotnictwa

Zmarł prof. Ryszard Pęcherski

2022-12-30
, red.  R.E. Śliwa

W dniu 22 grudnia 2022 roku odszedł od nas szlachetny człowiek, wspaniały naukowiec i nauczyciel akademicki.

Prof. dr hab. inż. Ryszard Bolesław Pęcherski całe życie związany był z Instytutem Podstawowych Problemów Techniki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie ale  również aktywnie uczestniczył w działalności dydaktycznej i naukowej w innych jednostkach w tym Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Politechniki Krakowskiej oraz Politechniki Rzeszowskiej. Na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa PRz prowadził zajęcia dydaktyczne na Studium Doktoranckim i wiele lat współpracował naukowo z pracownikami Katedry Przeróbki Plastycznej oraz Katedry Technologii i Materiałoznawstwa Chemicznego na Wydziale Chemicznym. Pozostawił po sobie bardzo obszerny i cenny dorobek naukowy, będący efektem realizacji wielu projektów naukowo-badawczych w tym m.in. wieloletniego projektu kluczowego PKAERO w ramach konsorcjum Centrum Zawansowanych Technologii AERONET Dolina Lotnicza. Profesor aktywnie uczestniczył w różnych formach działalności Centrum reprezentując Instytut Podstawowych Problemów Techniki PAN w Warszawie. Jesteśmy wdzięczni Profesorowi za współpracę, wspólne seminaria i konferencje  w tymi współudział w organizacji przez KPP WBMiL cyklicznych Konferencji Naukowych :  PLASTMET pod auspicjami Sekcji Mechaniki Materiałów Komitetu Mechaniki PAN oraz Sekcji Procesów Technologicznych Komitetu Inżynierii Materiałowej i Metalurgii PAN  pt. Zintegrowane Studia Podstaw Deformacji Plastycznej Metali oraz OMIS pt. Odkształcalność Metali i Stopów.

Zawsze będziemy pamiętać o Nim jako o niezwykle życzliwym, zaangażowanym i pomocnym Nauczycielu, Koledze i Naukowcu z wizją , który miał czas dla  wszystkich, którzy mieli możliwość i chcieli korzystać z jego rad i wsparcia.

Uroczystość pożegnalna wraz z Msza św. żałobną odbędzie się we wtorek 3 stycznia 2023 r. o godz. 14 w kościele pw. Narodzenia Pańskiego w Warszawie przy ul. Ostrobramskiej 72. Pogrzeb odbędzie się 4 stycznia 2023 r. o godz. 11 w Kaplicy i na cmentarzu parafialnym w Busku-Zdroju.