Strona: Zeszyty Naukowe Politechniki Rzeszowskiej, Mechanika / Wydział Budowy Maszyn i Lotnictwa

Zeszyty Naukowe Politechniki Rzeszowskiej, Mechanika

2022-09-05
, red.  Ryszard Perłowski

„Zeszyty Naukowe Politechniki Rzeszowskiej, Mechanika”, wydawane od 1983 r., są kontynuacją publikacji naukowych wydawanych od 1973 r. pod nazwą Rozprawy – Prace Instytutu Budowy Maszyn. Rocznik „Zeszyty Naukowe Politechniki Rzeszowskiej, Mechanika” jest wydawany przez Oficynę Wydawniczą Politechniki Rzeszowskiej. Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Edukacji i Nauki, wspierającego politykę otwartego dostępu do wyników badań naukowych finansowanych ze środków publicznych, artykuły w czasopiśmie są publikowane i udostępniane bezpłatnie na zasadach Open Access – CC BY-NC-CD 3.0 PL.

Misją czasopisma jest prezentacja wyników badań z obszaru inżynierii mechanicznej, inżynierii materiałowej, inżynierii lądowej i transportu, a także inżynierii produkcji. Stąd w czasopiśmie publikowane są wyniki oryginalnych prac badawczych zarówno teoretycznych jak i eksperymentalnych, które poruszają zagadnienia związane z nowymi technologiami oraz materiałami, rozwiązaniami konstrukcyjnymi, a także oryginalnymi metodami badawczymi. Komitet redakcyjny zainteresowany jest promowaniem najnowszych osiągnięć w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych.

W roku 2022, z inicjatywy Prorektora ds. nauki dr. hab. inż. Lesława Gniewka, prof. PRz, czasopismo "Zeszyty Naukowe Politechniki Rzeszowskiej, Mechanika" przechodzi zmiany organizacyjne mające na celu usprawnienie procesu wydawniczego, dlatego wprowadzono formułę wydawania czasopisma w trybie wydawnictwa ciągłego. Z czysto akademickiego punktu widzenia, sprawny i krótkotrwały cykl wydawniczy przyczynia się do ułatwienia rozwoju naukowego pracowników uczelni, w tym młodych naukowców. Dzięki Oficynie Wydawniczej Politechniki Rzeszowskiej czasopismo zyskało nową szatę graficzną. Artykuły poddawane są rzetelnej ocenie przez międzynarodowy zespół recenzentów. W zamierzeniu zespołu redakcyjnego usprawnienie cyklu wydawniczego powinno przyczyniać się do uzyskania statusu platformy do wymiany poglądów z zakresu wyszczególnionych wyżej dyscyplin naukowych, kierowanej do pracowników naukowych, a także kadry inżynierskiej firm produkcyjnych. Rola czasopisma to efektywne forum będące nośnikiem najnowszych rozwiązań technologicznych, materiałowych i konstrukcyjnych, co prowadzić ma do nawiązywania szerszej współpracy pracowników naukowych z otoczeniem gospodarczym.

Obok wysokiej jakości publikowanych prac naukowych, priorytetem dla zespołu redakcyjnego jest zapewnienie najwyższych norm etycznych, stąd szczególna dbałość o rzetelność każdego etapu procesu wydawniczego. W bieżącym roku wdrożono specjalistyczny Open Journal System dedykowany do zarządzania procesem wydawniczym i publikowania czasopism online. We współpracy z mgr. inż. Krzysztofem Smalarą z Zakładu Systemów Złożonych uruchomiono nową stronę internetową czasopisma, która na bieżąco jest uaktualniana przez komitet redakcyjny.

Zachęcamy studentów, doktorantów oraz pracowników naszej uczelni, jak również innych naukowców z kraju i zagranicy, do publikowania prac w naszym wydziałowym czasopiśmie. Prosimy również o upowszechnienie czasopisma w środowisku  naukowym.  Państwa wsparcie oraz zaangażowanie pozwoli na wprowadzenie wyników publikowanych badań naukowych do międzynarodowego obiegu informacji oraz umożliwi rozszerzenie zakresu indeksowania czasopisma w referencyjnych bazach danych.

Komitet redakcyjny