Rektor i Senat Politechniki Rzeszowskiej
Dziekan i Społeczność Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa
z głębokim żalem zawiadamiają, że 26 stycznia br. odszedł po ciężkiej chorobie
Ś.P.
dr hab. inż. Krzysztof Kubiak
Dr hab. inż. Krzysztof Kubiak, profesor Politechniki Rzeszowskiej, urodził się 30 stycznia 1956 r. w Rzeszowie. Był absolwentem IV Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie. Studia ukończył na Wydziale Metali Nieżelaznych AGH w Krakowie. Pracę zawodową rozpoczął w 1980 r. w WSK „PZL – Rzeszów” (obecnie Pratt & Whitney Rzeszów). Od 1991 roku pracował w Katedrze Nauki o Materiałach na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej. Stopień doktora nauk technicznych uzyskał w 1996 r. na podstawie rozprawy pt. Wpływ lokalnych warunków odkształcania na mikrostrukturę i wytrzymałość zmęczeniową stopów tytanu. Stopień doktora habilitowanego nadała Mu Rada Wydziału Inżynierii Materiałowej i Metalurgii Politechniki Śląskiej w 2005 r. na podstawie osiągnięć naukowych scharakteryzowanych w monografii pt. Technologiczna plastyczność dwufazowych stopów tytanu odkształcanych na gorąco. Od 2006 roku pracował na stanowisku profesora nadzwyczajnego w Katedrze Nauki o Materiałach.
Dr hab. inż. Krzysztof Kubiak był wyróżniającym się pracownikiem naukowo-dydaktycznym Katedry Nauki o Materiałach i Wydziału. Aktywnie uczestniczył w pracach organizacyjnych Katedry, Wydziału i Uczelni, jak również krajowych stowarzyszeń naukowych. Był dziekanem Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa w latach 2008-2012, przewodniczącym Senackiej Komisji ds. Finansów i Mienia (2012-2016 r.), członkiem Zarządu Polskiego Towarzystwa Materiałoznawczego, z-cą przewodniczącego Komitetu Sterującego Programu Strategicznego Innolot NCBiR. Uczestniczył w wielu pracach organizacyjnych m.in. w 1.etapie tworzenia Uczelnianego Laboratorium Badań Materiałów dla Przemysłu Lotniczego. Był kierownikiem i wykonawcą wielu projektów realizowanych w Katedrze Nauki o Materiałach i Laboratorium Badań Materiałów dla Przemysłu Lotniczego.
Dr hab. inż. Krzysztof Kubiak w pracy naukowej zajmował się zagadnieniami odkształcenia plastycznego i oddziaływania warunków procesów obróbki cieplnej na skład fazowy i mikrostrukturę stopów tytanu oraz ich właściwości mechaniczne. Rozszerzył swoje badania naukowe o zagadnienia procesu krystalizacji kierunkowej – wytwarzania monokrystalicznych odlewów części gorącej silników lotniczych.
W pracy dydaktycznej wyróżniał się wyjątkową cierpliwością i wyrozumiałością. Nie ograniczał swojego czasu w przekazywaniu wiedzy.
Naszą społeczność opuścił człowiek wielkiego serca i charakteru. Człowiek skromny, który całą swoją pracą zawodową prezentował najwyższe wartości akademickie.
Będzie nam Go bardzo brakowało.
prof. dr hab. inż. Jan Sieniawski