Strona: Wspomnienie Andrzeja Kozika / Wydział Budowy Maszyn i Lotnictwa

Wspomnienie Andrzeja Kozika

2020-02-24
, red.  Ryszard Perłowski

Dr inż. Andrzej Kozik urodził się 22 lipca 1952 r. w Babicy k. Rzeszowa. Szkołę Podstawową w Babicy ukończył w 1967 r. Maturę uzyskał w 1972 r. w Technikum Mechaniczno-Elektrycznym w Rzeszowie. Studia inżynierskie ukończył na Wydziale Mechanicznym Politechniki Rzeszowskiej w specjalności obrabiarki i narzędzia w 1976 r. Stopień naukowy magistra w specjalności technologia maszyn uzyskał także na macierzystym Wydziale w 1978 r.

Pracę zawodową rozpoczął w 1976 r., bezpośrednio po ukończeniu studiów inżynierskich w Zakładzie Materiałoznawstwa, obecnie Katedra Nauki o Materiałach, na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej na stanowisku asystenta stażysty, następnie asystenta i starszego wykładowcy.

Stopień doktora nauk technicznych nadała Mu Rada Wydziału Mechanicznego w 1985 r. na podstawie rozprawy pt. Przemiana Ac1 w żeliwie sferoidalnym.

Dr inż. Andrzej Kozik w swoich zainteresowaniach naukowych zajmował się kinetyką przemian fazowych  w stopach żelaza ze szczególnym uwzględnieniem żeliwa sferoidalnego o osnowie ferrytycznej i ferrytyczno-perlitycznej. W tym zakresie prowadził szeroką współpracę naukowo-badawczą z wieloma odlewniami żeliwa w regionie. Był uznanym specjalistą w tym obszarze badań realizowanych dla przemysłu.

Cechą charakterystyczną i wyróżniającą dr. inż. Andrzeja Kozika było zaangażowanie w kształcenie wielu pokoleń inżynierów. Przekazywał wiedzę dotyczącą materiałów konstrukcyjnych i ich technologii. Wymagał tej wiedzy i jednocześnie wykazywał wyjątkową cierpliwość w jej pogłębianiu do poziomu niezbędnego dla praktyki inżynierskiej.

Dr inż. Andrzej Kozik był wyróżniającym się pracownikiem dydaktycznym Katedry Nauki o Materiałach i Wydziału. Aktywnie uczestniczył w pracach organizacyjnych Katedry i Wydziału.

Naszą społeczność opuścił Człowiek wielkiego serca i charakteru.

Będzie nam Go bardzo brakowało.

prof. dr hab. inż. Jan Sieniawski