Strona: WBMiL kontynuuje wykłady w ramach projektu Via Carpatia / Wydział Budowy Maszyn i Lotnictwa

WBMiL kontynuuje wykłady w ramach projektu Via Carpatia

2024-05-18
, red.  Andrzej Pacana

W dniach 15 i 16 maja 2024 roku odbyły się kolejne na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa wykłady dla uczniów szkół średnich. Zrealizowane one zostały w ramach projektu Politechniczna Sieć VIA CARPATIA im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego – działanie 1  „Z technikum na Politechniki”.

Dnia 15 maja odbyły cztery wykłady:

• Współczesne spawanie, który poprowadziła dr inż. Magdalena Radoń,
  • Techniki komputerowe w obróbce ubytkowej wyrobów, który poprowadził dr inż. Roman Wdowik,
  • Rozwój szybownictwa i sportu szybowcowego, zrealizowany przez dr. inż. Sławomira Górkę,
  • Dlaczego energia promieniowania słonecznego jest dla energetyki najważniejsza? który poprowadzony został przez dr. inż. Mariusza Szewczyka, prof. PRz.

Z kolei, w dniu 16 maja odbyły się dwa wykłady, które poprowadzili: dr hab. inż. Maciej Motyka, prof. PRz – Przewodniczący Rady Dyscypliny Inżynieria Materiałowa Politechniki Rzeszowskiej im. I. Łukasiewicza, oraz dr hab. inż. Paweł Gil, prof. PRz z Zakładu Termodynamiki WBMiL. Tematem tych wykładów były odpowiednio zagadnienia inżynierii materiałowej oraz metod  chłodzenia elementów maszyn i urządzeń.

W wymienionych wykładach uczestniczyli uczniowie z rzeszowskich szkół: II  i  IV Liceum Ogólnokształcącego oraz  Zespołu Szkół Mechanicznych.

Zajęcia cieszyły dużym zainteresowaniem uczniów.