Strona: Spotkanie partnerów w ramach projektu realizowanego w programie „Polska Metrologia” / Wydział Budowy Maszyn i Lotnictwa

2022-12-05
, red.  Katarzyna Antosz

W dniach 17-18 listopada 2022r. w Łańcucie odbyło się pierwsze spotkanie partnerów w ramach projektu: „Innowacyjna technika pomiarowa wspomagana algorytmami cyfrowego przetwarzania danych na rzecz ulepszonych procesów i produktów”. Projekt  finansowany jest ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach programu „Polska Metrologia” (Umowa nr: PM/SP/0063/2021/1).

Projekt realizowany jest w konsorcjum: Politechnika Rzeszowska, Politechnika Lubelska oraz Politechnika Białostocka.

Celem głównym projektu jest opracowania innowacyjnej techniki pomiarowej ze wsparciem algorytmów przetwarzania, wnioskowania oraz generowania działań wykonawczych na rzecz ulepszonych procesów przemysłowych i produktów. Opracowane rozwiązanie bazujące na metrologii aplikacyjnej, technikach przetwarzania dużych zbiorów danych oraz sztucznej inteligencji i modelowaniu z wykorzystaniem cyfrowego bliźniaka (ang. Digital Twin, DT), wykorzystujące komplementarność zasobów i kompetencji partnerów konsorcjum ma na celu opracowanie nowatorskich technik pomiarowych ukierunkowanych na wykorzystanie w przemyśle innowacji z obszaru technologii metrologicznych.

Politechnika Rzeszowska w ramach projektu realizuje działanie 2.1: „Opracowanie koncepcji zintegrowanego systemu realizującego ideę: „od pomiaru do działań wykonawczych” dla implementacji w Przemyśle 4.0 - pomiary w warunkach laboratoryjnych i przemysłowych oraz budowa modeli matematycznych przetwarzania danych z wykorzystaniem cyfrowego bliźniaka”. Działanie realizowane jest w Katedrze Technologii Maszyn i Inżynierii Produkcji. Kierownikiem tych prac jest dr hab. inż. Katarzyna Antosz.