Strona: Promocja WBMiL w Liceum Ogólnokształcącym im. Ignacego Krasickiego w Dubiecku / Wydział Budowy Maszyn i Lotnictwa

Promocja WBMiL w Liceum Ogólnokształcącym im. Ignacego Krasickiego w Dubiecku

2019-11-22
, red.  Paweł Wojewoda
Legendary Rover Team

W dniu 22 listopada 2019 Liceum Ogólnokształcące im. Ignacego Krasickiego w Dubiecku wraz ze Stowarzyszeniem "Dobry Start - Dobra Przyszłość" współorganizowało Dzień Kosmosu, na którym nie mogło zabraknąć reprezentacji Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa w osobach Legendary Rover Team budujących łaziki marsjańskie na Politechnice Rzeszowskiej.

W programie Dnia Kosmosu było spotkanie z generałem Mirosławem Hermaszewskim jedynym Polakiem, który odbył lot w kosmos. W swoim wystąpieniu Generał nie tylko opowiadał o tajemnicach wszechświata, mówił też o tym że ważne są marzenia, które mogą się spełnić.

Była też prelekcja absolwenta dubieckiego liceum pana profesora Władysława Górala, który zaprezentował wykład "Spacer łazikiem po Marsie". Uzupełnieniem wykładu był zaprezentowany łazik marsjański Legendary VI, zaprojektowany przez Legendary Rover Team na Politechnice Rzeszowskiej.

Nie zabrakło też nauki połączonej z dobrą zabawą, za sprawą pokazów doświadczeń fizycznych - Uliczni Naukowcy.

Dzień Kosmosu zakończyła prezentacja Legendary Rover Team, na której członkowie zespołu przedstawili charakterystykę łazików marsjańskich zbudowanych dotychczas na świecie, własne sukcesy na zawodach University Rover Challenge w USA na pustyni w stanie Utah, w okolicach Mars Desert Research Station (MDRS) – symulowanej bazie marsjańskiej. Zaprezentowali również aktualny stan prac nad budową szóstej odsłony łazika marsjańskiego Legendary VI oraz własne dokonania m.in. z wprowadzenia do niego: autonomiczności – sztucznej inteligencji w postaci algorytmów rozpoznawania przedmiotów i podążania do celu, innowacyjnego projektu kół – pełniących również funkcję integralnego amortyzatora oraz 5-ciu kamer – zapewniających widoczność dla operatora jak również rejestrujących obraz, który następnie jest analizowany i przetwarzany przez komputer.