Strona: Program L'Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki / Wydział Budowy Maszyn i Lotnictwa

Program L'Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki

2024-03-15

Program L'Oréal-UNESCO For women in science (Dla Kobiet i Nauki) jest programem mającym na celu promowanie osiągnięć naukowych utalentowanych badaczek, zachęcanie ich do kontynuacji badań, zmierzających do rozwoju nauki oraz udzielenie wsparcia finansowego. W Polsce program prowadzony jest od 2001 roku. Organizatorem jest L'Oréal Polska wraz z Polskim Komitetem do spraw UNESCO, Ministerstwem Edukacji i Nauki, Polską Akademią Nauk oraz UN Global Compact Network Poland.

Projekt adresowany jest do naukowczyń, prowadzących przełomowe badania w zakresie nauk o życiu. O stypendium mogą ubiegać się badaczki na każdym etapie kariery naukowej, które w roku wypłacania nagrody (2025) nie osiągną: 26. roku życia – w przypadku magistrantek, 32. roku życia - w przypadku doktorantek, oraz 40. roku życia – w przypadku habilitantek.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w 2024 roku kontynuuje wsparcie programu stypendialnego L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, którego celem jest wspomaganie i promocja osiągnięć naukowych  badaczek prowadzących działalność naukową w dziedzinie nauk o życiu.

Program stypendialny jest organizowany przez L’Oréal Polska wraz z Polskim Komitetem do spraw UNESCO, Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Polską Akademią Nauk oraz UN Global Compact Network Poland i znakomicie wpisuje się już od 2001 roku w mapę wspierania rozwoju nauki oraz prowadzenia badań przez wyróżniające się studentki, doktorantki oraz badaczki przygotowujące rozprawę habilitacyjną, którym udzielono finansowego wsparcia w celu kontynuacji ścieżki rozwoju naukowego.

Dotychczas jury składające się w wybitnych przedstawicielek i przedstawicieli świata nauki wyróżniło 123 stypendystki. W bieżącej edycji wyłonionych zostanie kolejnych sześć laureatek, a nagrodzone badaczki otrzymają stypendia oraz dodatkową nagrodę Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, którą będzie pokrycie kosztów wyjazdu na wybraną zagraniczną konferencję naukową.

Więcej informacji o idei oraz założeniach programu, a także o zasadach aplikacji o stypendium znajduje się na specjalnie dedykowanej stronie internetowej https://www.lorealdlakobietinauki.pl