Strona: Politechnika Rzeszowska nawiązała współpracę z firmą PZL-Świdnik S.A. / Wydział Budowy Maszyn i Lotnictwa

Politechnika Rzeszowska nawiązała współpracę z firmą PZL-Świdnik S.A.

2022-02-07
, red.  Ryszard Perłowski
Uczestnicy spotkania

W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele firmy PZL-Świdnik. Szef Wsparcia Klienta i Szkoleń Jarosław Krupski, Główny Specjalista ds. Inwestycji i Programów Europejskich dr inż. Paweł Chojnacki, Dyrektor Projektowania Tomasz Bliski, Szef Zarządzania Wsparciem Klienta Piotr Buczek, Kierownik inżynierii Obsługi Śmigłowców W-3/Mi-2/SW-4 Mateusz Kulas.

Politechnikę Rzeszowską reprezentowali: prorektor ds. rozwoju i współpracy z otoczeniem prof. dr hab. inż. Jarosław Sęp, prof. dr hab. inż. Marek Orkisz, Dziekan Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa dr hab. inż. Adam Marciniec, prodziekan ds. rozwoju WBMiL dr hab. Inż. Andrzej Burghart, prodziekan ds. kształcenia WBMiL dr hab. Inż. Paweł Rzucidło, prodziekan ds. kształcenia WBMiL dr inż. Tomasz Lis, Kierownik Katedry Inżynierii Lotniczej i Kosmicznej dr. hab. inż. Andrzej Majka, Kierownik Katedry Awioniki i Sterowania dr hab. inż. Tomasz Rogalski, mgr inż. Jarosław Płonka oraz mgr inż. Kamil Kucharski.

Podpisana umowa ma na celu nawiązanie współpracy w zakresie prowadzenia badań naukowych i prac badawczo-rozwojowych dotyczących produktów firmy PZL-Świdnik S.A gdzie kluczową rolę będzie pełnić Wydział Budowy Maszyn i Lotnictwa.

Założenia umowy

PZL-Świdnik i Politechnika Rzeszowska deklarują chęć współdziałania na polu nauki, badań i wdrażania programów współpracy w oparciu o wzajemne doświadczenia i dostępne narzędzia w celu stworzenia synergicznego środowiska. Środowiska, które będzie wspólnie dążyć do zwiększenia efektywności w dziedzinie rozwoju kluczowych zasobów ludzkich, programów badawczych, wiedzy praktycznej, a także zaplecza badawczego i edukacyjnego. W ramach współpracy założenia umowy będą realizowane m.in. poprzez organizację staży, praktyk oraz prac badawczych studentów i doktorantów oraz wspólnych projektów i badań naukowych. Nawiązanie współpracy jest także kluczowe dla uruchamianej specjalności „Śmigłowce” na drugim stopniu kierunku Lotnictwo i Kosmonautyka.

Osobami odpowiedzialnymi za koordynację działań wynikających z zapisów umowy oraz innych uzgodnień pomiędzy sygnatariuszami są dr hab. inż. Andrzej Majka oraz Mateusz Kulas.

Spotkanie zakończyło się prezentacją laboratoriów Katedry Inżynierii Lotniczej i Kosmicznej, Mechaniki Stosowanej i Robotyki, Technologii Maszyn i Inżynierii Produkcji, Technik Wytwarzania i Automatyzacji, Wydziałowego Laboratorium Badań Kół Zębatych, Uczelnianego Laboratorium Badań dla Przemysłu Lotniczego oraz Ośrodka Kształcenia Lotniczego.