Strona: Leonardo i SAAB o aspektach bezpieczeństwa / Wydział Budowy Maszyn i Lotnictwa

Leonardo i SAAB o aspektach bezpieczeństwa

2022-10-11
, red.  Dorota Stadnicka

10 października 2022 odbyło się seminarium na temat

“Security aspects from the industry point of view”

z udziałem Massimo Scalvenzi, Chief Technology and Innovation Office z Leonardo S.p.A.
oraz Kennetem Alexandersson, Senior Security Analyst Saab Group Security z firmy Saab.

Tematem przewodnim seminarium były zagrożenia dla bezpieczeństwa przedsiębiorstw europejskich, szczególnie tych funkcjonujących w branży obronnej, ale nie tylko. Omawiano zagrożenia występujące obecnie oraz te, które mogą stanowić problem dla europejskiego przemysłu w dłuższej perspektywie czasu.

Massimo Scalvenzi wśród istniejących zagrożeń wymienił rosnące potrzeby przemysłu dotyczące umiejętności pracowników z zakresu sztucznej inteligencji, cyberbezpieczeństwa, robotyki oraz C4ISTAR oraz potrzebę rozwijania europejskich technologii w celu zwiększenia niezależności przemysłu od pozaeuropejskich technologii.

Wśród technologii, które należy rozwijać wspomniał m.in. technologie kwantowe, inteligentne systemy autonomiczne, technologie zdolne do wykorzystywania dużych zbiorów danych, czy też technologie kosmiczne. Kilkakrotnie podkreślił również znaczenie interoperacyjności.

Oczekuje się budowania sieci przemysłowych laboratoriów badawczo-rozwojowych połączonych z uniwersytetami, politechnikami, ośrodkami badawczymi i firmami partnerskimi w celu stworzenia stale rozwijającego się ekosystemu wspierającego tworzenie innowacji.

Kennet Alexandersson w swoim wystąpieniu przedstawił natomiast, między innymi, ambicje Chin dotyczące rozwoju własnych konkurencyjnych technologii związanych m.in. z wysokiej klasy skomputeryzowanymi maszynami i robotami, systemami informatycznymi nowej generacjisprzętem lotniczym i kosmicznym, czy też sprzętem inżynierii morskiej.

W swojej prezentacji omówił również zagrożenia związane z codziennym funkcjonowaniem przedsiębiorstw narażonych na przykład na różnego rodzaju ataki mające na celu m.in. kradzież własności intelektualnej. Podał również wiele przykładów, jak przedsiębiorstwa mogą się bronić i utrudnić dostęp do danych i informacji, podkreślając znaczenie cyberbezpieczeństwa oraz świadomości pracowników dotyczącej istniejących zagrożeń nie tylko ze strony cyberataków.

Jeżeli jestem studentem zarejestrowanym na European Defence Challenge otrzymasz link do nagrania z seminarium.

Zarejestruj się teraz: https://assets-plus.eu/edc-iii-edition-registration/