Strona: Lean Learning Academy / Wydział Budowy Maszyn i Lotnictwa

Lean Learning Academy

2010-06-01
Współczesne przedsiębiorstwa funkcjonują w sytuacji niedoboru zasobów. Z tego powodu niezbędne jest poszukiwanie wszelkich możliwych sposobów zmniejszania kosztów i eliminacji marnotrawstwa. Lean Manufacturing („Odchudzone wytwarzanie”) jest podejściem do procesów wytwarzania ukierunkowanym na wykrywanie i eliminowanie czynności zbędnych z punktu widzenia nadawania wyrobowi narzuconych cech użytkowych. Jak bowiem twierdził Peter Drucker: „nie ma nic bardziej nieefektywnego, niż wykonywanie efektywnie rzeczy, których nie powinno się wykonywać w ogóle”. W odchudzonym (oszczędnym) wytwarzaniu dąży się do eliminacji następujących źródeł strat:
  • braków,
  • nadprodukcji,
  • nadmiernego transportu,
  • nadmiernych zapasów,
  • zbędnego ruchu,
  • oczekiwania,
  • niewłaściwych metod wytwarzania.
Eliminacja wyszczególnionych źródeł strat jest w wielu przypadkach zadaniem trudnym i wymagającym specjalistycznej wiedzy. Z tego powodu współczesnym wyzwaniem dla uczelni technicznych kształcących studentów na kierunku Zarządzanie i Inżynieria Produkcji jest efektywne nauczanie sposobów identyfikacji i usuwania wszelkich strat z procesów wytwarzania.
Zwiększaniu efektywności kształcenia w tych obszarach bardzo wydatnie może pomóc międzynarodowa współpraca i wymiana doświadczeń partnerów akademickich i przemysłowych. Jednym z umożliwiających taką współpracę projektów jest Lean Learning Academy realizowany w ramach Lifelong Learning Programme. W projekcie tym uczestniczą przedstawiciele Katedry Technologii Maszyn i Organizacji Produkcji Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej. Ponadto w projekcie uczestniczą następujący partnerzy akademiccy:
  • Katholieke Hogeschool Sint-Lieven (Belgia),
  • University of Skövde (Szwecja),
  • Instituto Superior de Engenharia do Porto (Portugalia),
  • Universitatea Transilvania din Brasov (Rumunia).
W projekcie uczestniczą również partnerzy przemysłowi:
  • Volvo Cars Gent (Belgia),
  • Volvo Powertrain AB  Skövde (Szwecja),
  • PRZEMOT H.P.T. Chmiel s.j. (Polska),
  • Associação Comunidade Lean Thinking (Portugalia),
  • Siemens Program and System Engineering S.R.L (Rumunia).
Wszyscy partnerzy posiadają doświadczenie w problematyce Lean Manufacturing i w ramach projektu mają za zadanie opracować materiały szkoleniowe w języku angielskim oraz w językach narodowych. Materiały podzielone na zamknięte moduły szkoleniowe będą dostępne w Internecie. Poszczególne moduły opracowywane będą i doskonalone wzajemnie przez partnerów akademickich, przemysłowych oraz tzw. „grupy rezonansowe”. Każdy z partnerów akademickich ma za zadanie powołać „grupą rezonansową” złożoną z zajmujących się problematyką szczupłej produkcji pracowników małych i średnich przedsiębiorstw. Ponadto w ramach projektu opracowana zostanie gra symulacyjna (Lean Production Game) ułatwiająca praktyczne zrozumienie i stosowanie technik i narzędzi stosowanych w systemach szczupłej produkcji. Dodatkowym sposobem wymiany i doświadczeń i informacji będą międzynarodowe i krajowe spotkania uczestniczących w projekcie organizacji.
Międzynarodowa współpraca akademicko-przemysłowa umożliwi każdemu z partnerów uczestniczących w projekcie zdobycie nowych doświadczeń dających w efekcie możliwość podniesienia poziomu i uatrakcyjnienia kształcenia i badań w obszarze inżynierii produkcji.

Strona projektu http://www.leanlearningacademy.eu/

Jarosław Sęp