Lean Learning Academy Polska (LLA) powstała na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa w 2011 r., jako rezultat międzynarodowego projektu Lean Learning Academies (nr projektu 503663-LLP-1-2009-1-BE-ERASMUS-ECUE). Od tego czasu członkowie zespołu LLA angażują się w różne inicjatywy mające na celu wzmocnienie współpracy z przemysłem, wyszukiwanie ciekawych problemów badawczych oraz poszukiwanie nowych sposobów na doskonalenie procesu dydaktycznego. Jest to realizowane między innymi poprzez organizację konferencji z udziałem przemysłu, organizację spotkań w przedsiębiorstwach, organizację inicjatyw mających na celu aktywne włączanie studentów w rozwiązywanie problemów przemysłowych oraz realizację projektów międzynarodowych. Ostatnim zorganizowanym wydarzeniem jest XI Konferencja LLA, która miała miejsce 12 czerwca 2021 r.
Jedną z inicjatyw LLA jest Obserwatorium, którego celem jest monitorowanie obecnych i przyszłych potrzeb przemysłu. Informacje pozyskiwane przez Obserwatorium stanowią dane wejściowe do wykorzystania w dostosowywaniu treści kształcenia programów studiów realizowanych na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa do zmieniających się potrzeb i oczekiwań otoczenia przemysłowego.
W LLA coraz większy nacisk kładzie się na współpracę interdyscyplinarną, która w obecnych czasach cyfrowej i zielonej transformacji przemysłu jest niezbędna dla zapewnienia skutecznej realizacji projektów doskonalących oraz do wdrażania innowacyjnych rozwiązań. Obecnie w skład zespołu LLA wchodzą nie tylko pracownicy Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa, ale również pracownicy Wydziału Elektrotechniki i Informatyki.
W maju 2021 r., w 10-tą rocznicę utworzenia LLA, powstało w Katedrze Odlewnictwa i Spawalnictwa Laboratorium Lean Learning Academy Polska. Stwarza to nowe możliwości i rozpoczyna kolejny etap w rozwoju LLA.