Strona: Komputerowe wspomaganie procesu załadunku pojazdu - nowe możliwości dla studentów Inżynierii środków transportu dzięki oprogramowaniu Goodloading / Wydział Budowy Maszyn i Lotnictwa

2022-05-23
, red.  Maksymilian Mądziel

Podczas zajęć z przedmiotu Komputerowe wspomaganie procesów logistycznych studenci kierunku Inżynieria środków transportu, nauczą się obsługi aplikacji Goodloading. Wykorzystanie praktycznego narzędzia do planowania załadunku, pozwoli studentom utrwalić zdobytą wcześniej wiedzę teoretyczną i zdobyć cenne kompetencje.

Goodloading to popularna w branży TSL aplikacja, pozwalająca sprawdzić czy ładunek zmieści się na wybranej przestrzeni. Po dodaniu listy ładunków, algorytm oblicza najbardziej efektywne rozłożenie towaru na naczepie czy kontenerze, tak aby maksymalnie wykorzystać dostępne miejsce. Aplikacja umożliwia załadunek na kilka naczep jednocześnie, a także może zasugerować wybranie mniejszego bądź większego pojazdu, co ma przekładać się na lepsze zarządzanie dostępnym miejscem, a w konsekwencji generowanie większych oszczędności.

Do najważniejszych funkcji programu należy:

Obliczanie wolnej i zajętej przestrzeni ładunkowej, co pozwala szybko sprawdzić czy ładunek zmieści się na przestrzeni, a w przypadku wolnego miejsca zaplanować doładunek.
Rozkładanie ładunków z uwzględnieniem ładowności pojazdu i wskazywanie przeciążenia nacisków na osie, dzięki czemu załadunek nie przekracza dopuszczalnych norm.
Udostępnianie projektu w formie linku lub pliku PDF, z widoczną animacją załadunku i kolejnością ułożenia, ułatwia osobie odpowiedzialnej za załadunek szybko i bezbłędnie rozłożyć towar na naczepie.

Co zyskują studenci?

Studenci nauczą się obsługi popularnego w branży programu, który wykorzystywany jest w działach logistycznych firm produkcyjnych, w spedycjach czy firmach transportowych. Szczególnie jest to istotne teraz, gdy firmy coraz częściej sięgają po nowoczesne technologie, mające usprawnić ich pracę. Znajomość Goodloading ma zwiększyć kompetencje i praktyczne umiejętności studentów, istotne z punktu widzenia przyszłych pracodawców.

Po zajęciach z wykorzystaniem Goodloading, uczniowie będą mieli wiedzę na temat efektywnego planowania załadunku, a także poznają parametry niezbędne do przygotowania bezpiecznego transportu do drogi.