Strona: Warsztaty edukacyjne pod patronatem firmy SECO Tools / Wydział Budowy Maszyn i Lotnictwa

Warsztaty edukacyjne pod patronatem firmy SECO Tools

2024-06-10
, red.  Marcin Sałąta
Uczestnicy warsztatów

W dniu 16 maja na Politechnice Rzeszowskiej zorganizowano WARSZTATY EDUKACYJNE dla studentów kierunku Mechanika i Budowa Maszyn (specjalność: Programowanie i Automatyzacja Obróbki), które zainicjowali dr hab. inż. Witold Habrat, prof. uczelni i dr inż. Marcin Sałata, pracownicy Katedry Technik Wytwarzania i Automatyzacji, oraz Pan Sebastian Szczepek z firmy SECO Tools, w ramach zajęć wykładowych z przed­miotu Systemy narzędziowe i oprzyrządowanie.

Warsztaty przeprowadzili przedstawiciele firmy SECO Tools, Pan Janusz Walczak (Application Engineering Manager) oraz Pan Michał Łesejko (Kierownik ds. kanałów dystrybucji), a tematyka odnosiła się do pytania pojawiającego się w praktyce przemysłowej „Obróbka zgrubna – frezowanie dynamiczne czy z dużymi posuwami?”. Program szkolenia obejmował zagadnienia ściśle powiązane z tematyką wykładów, które obejmowały analizę modelu obrabialności pod kątem czynników wpływających na proces frezowania oraz cykle obróbki zgrubnej dostępne w zaawansowanych systemach CAM. Porównano budowę narzędzi i strategie obróbkowe dla High feed miiling oraz Dynamic Milling. Poruszono przy tym istotny problem różnic w czasach obróbkowych określonych z symulacji CAM w odniesieniu do czasów rzeczywistych. Kolejne zagadnienie obejmowały obróbkę kieszeni zamkniętych oraz frezowania wgłębnego - Plunge milling.

W ramach warsztatów nasi studenci mieli możliwość poznanie szeregu zagadnień praktycznych w kontekście doboru narzędzi i strategii obróbkowych, co pozwoliło na rozszerzenie zagadnień objętych programem studiów.

W tym miejscy pragniemy podziękować firmie SECO Tools, za zaangażowanie oraz podejście pełne profesjonalizmu i rzetelności w praktyczne kształcenie studentów naszego Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej.