Strona: Praktyczne aspekty w produkcji lotniczej / Wydział Budowy Maszyn i Lotnictwa

Praktyczne aspekty w produkcji lotniczej

2024-06-03
, red.  Marcin Sałata
Uczestnicy warsztatów

W dniu 7 maja w siedzibie firmy Collins Aerospace zakład Tajęcina zorganizowano WARSZTATY EDUKACYJNE w których wzięło udział prawie 40 studentów 3 roku studiów stacjonarnych na kierunku Mechanika i Budowa Maszyn, specjalność: Programowanie i Automatyzacja Obróbki. Celem szkolenia był rozwój kompetencji studentów w przemyśle lotniczym, co pozwala młodym adeptom zdobywać wartościowe doświadczenia, które będą kluczowe dla ich sukcesu zawodowego.

Warsztaty zainicjowali dr hab. inż. Witold Habrat, prof. uczelni oraz dr inż. Marcin Sałata, w ramach zajęć laboratoryjnych z przed­miotu Systemy narzędziowe i oprzyrządowanie.

Ze strony Collins Aerospace spotkanie rozpoczął Dyrektor zakładu Sylwester Kozioł oraz Dyrektor Wydziału Obróbki Mechanicznej Jacek Gaj, którzy przedstawili historię zakładu oraz cele i wyzwania, jakie stoją przed producentami części lotniczych w kontekście Przemysłu 4.0.

Kolejne etapy szkolenia poprowadzone zostały przez Przemysława Guzika, odpowiedzialnego za Dział Technologiczny oraz Inżynierów Procesu Piotra Borowicza i Mariusza Terefenko.

Przedstawione zagadnienia obejmowały procesy technologiczne i maszyny CNC mające zastosowanie w przemyśle lotniczym, oraz programowanie CAM wraz z narzędziami wspierającymi procesy programowania, symulacji i optymalizacji obróbki. Studenci dowiedzieli się o specyfice przemysłu lotniczego oraz narzędziach i technologii, z którymi mieli wcześniej styczność na zajęciach (prowadzący P.Guzik, M.Terefenko). Praktyczne aspekty produkcji uwzględniały również zagadnienia statystycznej kontroli procesu (SPC) oraz metodę FMEA, czyli Failure Mode and Effect Analysis polegającej na analizie związków przyczynowo-skutkowych powstawania potencjalnych wad wyrobu wraz z uwzględnieniem czynników ryzyka (prowadzący  P.Borowicz).

Integralnym elementem warsztatów było praktyczne zapoznanie się z obróbką mechaniczną, narzędziownią, procesami specjalnymi oraz kontrolą jakości, bezpośrednio na hali produkcyjnej (prowadzący: P.Guzik, M.Terefenko).

Zwieńczeniem warsztatów był panel dyskusyjny nt. Student na rynku pracy – wymagania i wyzwania poprowadzony wspólnie z działem HR firmy Collins Aerospace (prowadzący: T.Szela).

W ramach profesjonalnie zorganizowanych warsztatów nasi studenci otrzymali ogromną dawkę wiedzy praktycznej, stanowiącej doskonałe uzupełnieniem zagadnień objętych programem studiów. Ponadto, za aktywne uczestnictwo w dyskusjach otrzymali od firmy Collins Aerospace drobne upominki.

Warsztaty są efektem ścisłej współpracy pomiędzy Katedrą Technik Wytwarzania i Automatyzacji Politechniki Rzeszowskiej a Collins Aerospace zakład Tajęcina.

W tym miejscu jeszcze raz chcielibyśmy złożyć podziękowani dla całego zespołu firmy Collins Aerospace zakład Tajęcina, a w szczególności dla szefa Działu Technologicznego Pana Przemysława Guzika, za zorganizowanie warsztatów oraz zaangażowanie w praktyczne kształcenie studentów naszego Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej.